28. julij - Svetovni dan hepatitisa 2025: »Zlomimo ga«
Pod okriljem Svetovne zdravstvene organizacije (SZO) letos že devetnajstič zapored obeležujemo svetovni dan hepatitisa, katerega tokratni slogan je »ZLOMIMO HEPATITIS«.
Temeljni namen je ozaveščanje o virusnih hepatitisih, predvsem o hepatitisu B in hepatitisu C, ter poziv k takojšnjemu ukrepanju za preprečitev katastrofalnih posledic – raka in odpovedi delovanja jeter. Letos na ta dan spodbujamo k čim učinkovitejšemu premagovanju najrazličnejših preprek, ki stojijo na poti k globalnemu cilju SZO – odpravi hepatitisov B in C do leta 2030. Še posebej pa želimo izpostaviti in pomagati »zlomiti« eno najpogostejših ovir - STIGMO.
V ta namen so v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana (UKCL) pripravili novinarsko konferenco z naslovom: »Zlomimo hepatitis«, preprečimo katastrofalne posledice – rak jeter in odpoved delovanja jeter, ki je potekala, v četrtek, 24. julija 2025, v parku pred stavbo na Poljanskem nasipu 58, v Ljubljani. Sodelovali so:
• prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana,
• Marko Korenjak, predsednik društva SLOVENIJA HEP in
• Sara Germovšek, študentka medicine iz Projekta Virus pri DŠMS.
Posnetek tiskovne konference je na voljo na naslovu: https://www.youtube.com/watch?v=9NaVuPtJP60&t=962s
Javnost želimo opozoriti na različne preventivne aktivnosti in aktivnosti ozaveščanja, ki v Sloveniji potekajo ob Svetovnem dnevu hepatitisa, Še posebej na akcijo anonimnega brezplačnega testiranju na okužbo z virusom hepatitisa B in C. Kljub temu, da gre za bolezni, ki ju lahko uspešno preprečujemo, zdravimo in, v primeru hepatitisa C celo pozdravimo, danes virusna hepatitisa B in C ob tuberkulozi predstavljata najpogostejši vzrok umrljivosti zaradi nalezljivih bolezni v svetu.
Vendar je to mogoče preprečiti. Rešitev je enostavna: čimprejšnje testiranje in v primeru pozitivnega rezultata takojšnja napotitev k specialistu za virusne hepatitise. V Sloveniji imamo na voljo enostavno dostopno testiranje za odkrivanje okužbe, odlična in bolniku prijazna zdravila, ter učinkovito in varno cepivo za preprečevanje hepatitisa B. To so vsem dostopni ukrepi, s katerimi lahko rešimo življenje, saj lahko preprečimo raka jeter in odpoved delovanja jeter. Vendar le, če jih uporabimo dovolj hitro!
Vsako leto hepatitisa po svetu terjata kar 1,3 milijona življenj, 700.000 zaradi odpovedi delovanja jeter in kar pol milijona zaradi primarnega raka jeter. Med vsemi rakavimi obolenji je rak jeter edini, ki v zadnjih 10 letih narašča in je tretji najpogostejši vzrok smrti zaradi rakave bolezni. Ker ukrepi za preprečevanje raka jeter še vedno niso vključeni v preventivne načrte za boj proti raku v EU in tudi ne v Sloveniji, moramo ukrepati sami!
Večina med 300 milijonov kronično okuženih virusoma hepatitisa B in C v svetu se okužbe sploh ne zaveda, ker dolgo poteka brez bolezenskih znakov in zato večinoma ukrepa šele tedaj, ko je že prepozno. Velikokrat pa nepoznavanje, napačne in nasprotujoče si informacije ter odklonilni odnos okolice do teh bolezni, ki jih žal še vedno spremlja stigma, odvrnejo posameznika od ukrepanja, kljub temu, da se zaveda možnosti okužbe z virusom hepatitisa B ali C.
Zato je izrednega pomena, da preverjene informacije o virusnih hepatitisih čim bolj približamo ljudem in jih spodbudimo k takojšnjemu ukrepanju, saj se danes počutijo »zdravi«, jutri pa jih že lahko doleti diagnoza življenje ogrožajoče bolezni jeter, navajajo v UKCL.
V SZO pa poudarjajo potrebo po poenostavitvi, povečanju in integraciji storitev za hepatitis – cepljenja, varnih praks injiciranja, zmanjševanja škode ter zlasti testiranja in zdravljenja – v nacionalne zdravstvene sisteme.
Kampanja je opomin, da moramo ukrepati zdaj, da bi razširili dostop, integrirali oskrbo in do leta 2030 odpravili hepatitis kot problem javnega zdravja.
Viri:
- Univerzitetni klinični center Ljubljana
- Svetovna zdravstvena organizacija