Plan dela ZOPS 2024 in 2025

Plan dela je na voljo tudi obliki word datoteke.

Vstopamo v drugo leto poslovanja Zveze organizacij pacientov Slovenije. Leto 2023 lahko ocenimo kot zelo uspešno, glede na zastavljene cilje, a hkrati še daleč od zadostnega v odnosu do naše vizije in poslanstva. Pacientom v letu 2023 ni nič bolje, kot leto prej, po nekaterih parametrih je možno oceniti, da se stanje slabša. Potreba po skupnem delovanju društev pacientov je tudi zaradi uspešnega delovanja v 2023 zdaj še bolj jasna.

Če je leto 2023 zaznamoval zlasti velik premik naprej pri kakovosti in varnosti, saj smo leto pričeli z nasprotovanjem slabi nacionalni strategiji, končali pa z napisanim osnutkom novega zakona, bo leto 2024 predvsem v znamenju dveh sloganov in sicer "iz papirja v akcijo", ter "iz pisarne na teren". Leto 2024 bo še vedno prebojno, a manj na ravni stika z vrhom zdravstvenih struktur, kar smo dosegli lanskem letu, zato pa toliko bolj pri bazi, to so posamična društva, posamične zdravstvene ustanov, a tudi številne druge ustanove v socialno varstvenem sistemu, sodelovanje s sorodnimi organizacijami kot so upokojenci in invalidi, ter tudi stik z občinami. Leto 2025 bo leto za stabilizacijo na več ravneh, tako kadrovski, organizacijski, programski ter tudi finančni.

Navajamo po tri glavne poudarke - za nazaj za 2023 in za naprej za 2024 in 2025:

V nadaljevanju predstavljamo podroben plan dela za leto 2024 in 2025, ter za primerjavo podajamo doseženo in nedoseženo v letu 2023. Pri tem je poudarek na merljivih rezultatih.

Dolgoročni cilj ZOPS je povečati število kakovostnih let življenja vseh prebivalcev Slovenije. To vključuje vse faze v odnosu do zdravja, preventivo, zgodnjo diagnostiko, akutno in kronično oskrbo in paliativo. Obenem brezšivno povezuje v kontinuum vse nivoje zdravstva s socialno varstvenemi storitvami, osredotočeno na pacienta, pa najsi bo v danem trenutku zdrav ali ne.

Vizija

Vizijo Zveze organizacij pacientov Slovenije uteleša slogan "Enoten glas pacientov." S tem mislimo na enoten nastop vseh društev, združenj in zvez, ki si prizadevajo za boljši položaj pacientov ter uporabnikov zdravstvenih ter socialno varstvenih storitev.

Poslanstvo naše Zveze temelji na ideji, da pomagamo vsem pacientom, paciente pa vzpodbudimo, da se aktivirajo tudi sami. To lahko dosežemo zlasti na ta način, da smo obenem tenkočutni in slišimo tudi najbolj šibke glasove, a ko združimo vse, dobimo moč, ki je nepovezani ne moremo imeti.

Delujemo v dobro društev, združenj in zvez, jih krepimo, pomagamo pri dostopu do politike, plačnikov, medijev, zdravnikov, projektov, financerjev, zlasti pa skozi sodelovanjem med vsemi prispevamo k boljšemu in dostojnejšemu življenju vseh prebivalcev Slovenije.

 

Vizija, poslanstvo in načela delovanja so v celoti enaka kot pred letom dni. Stabilnost vizije po prvem letu poslovanja, kar odraža tudi dejstvo, da se lahko tudi v prihodnje podpišemo pod enako besedilo, izkazuje pravilnost izbrane smeri, s številnimi dobro pričetimi nastavki in vlogo ZOPS v slovenskem zdravstvenem sistemu.

 

Cilji in ključna področja delovanja

Podobno kot zgoraj tudi pri ciljih in področjih delovanja ni pomembnega odmika, tu pa ob vsaki točki komentiramo doseženo, ter dopolnjujemo posamezne cilje in aktivnosti.

Naše delo temelji na slišanju, razumevanju in delovanju v skladu s potrebami članov Zveze. Delovati je potrebno na tak način, da smo koristni vsakomur, a hkrati znamo delovati tako, da smo koristni tudi vsem. S povezanim skupnim delovanjem lahko vplivamo na doseganje naslednjih 11 ciljev:

  1. izboljšanje dostopnosti do storitev, krajše čakalne dobe, hitrejše uvajanje sodobnejših metod zdravljenja in socialno varstvenih storitev;

  2. enakopravnejši dostop, z zmanjšanjem diskriminacije zaradi premoženjske neenakosti, omogočanje dostopa vsem z ovirami ali hendikepi;

  3. dvig kakovosti storitev, upoštevanje kazalnikov kakovosti, nagrajevanje za izboljšave, plačilo po izidu (Na vrednosti temelječa zdravstvena obravnava – NaVTeZ)  

  4. boljša varnost, z dekriminalizacijo napak, večja stopnja prijav tako zdravstvenih napak kot farmakovigilančnih zapletov, učenje na osnovi napak, nekrivdna odškodnina, manj prikritih smrti in poškodb zaradi slabega zdravljenja, znižanje polifarmacije, digitalne informacije za dvig varnosti;

  5. osveščanje in opolnomočenje pacientov, enakopraven odnos med zdravnikom in pacientom, komuniciranje v jeziku razumljivem vsakemu prebivalcu ne glede na izobrazbo, vzpodbujanje k preventivnemu vedenju, zdravemu življenjskemu slogu, aktivno bolovanje, vključenost v pripravo na posamične terapije, dvig adherence, večje zavedanje;

  6. krepitev odličnih praks, kljub negativni podobi zdravstva so nekateri dosežki slovenske medicine v svetovnem vrhu (skrb za diabetes otrok, široka dostopnost naprednih zdravil, skrb za dojenčke, protimikrobna odpornost, register raka, ...), te lahko pacienti pomagamo ozavestiti, izpostaviti, krepiti in nagraditi;

  7. sodelovanje pri oblikovanju in sprejemanju nacionalne zdravstvene politike, na posameznih področjih VZS (duševno zdravje, različne bolezni, ...), sodelovanje pacientov pri nastajanju nacionalnih strategij, presejalnih programih, razvojnih načrtih;

  8. zagotavljanje uravnoteženih virov finaciranja, za vsa društva, skladno s kodeksom Zveze, s preprečevanjem prevelike odvisnosti od posameznih financerjev, s podporo prostovoljstvu, usmerjeno v dolgoročno vzdržnost delovanja društev, z ničelno toleranco do korupcije in škodljivih praks, z dobrobitjo pacientov na prvem mestu, a tudi za mednarodno konkurenčno zdravstvo z visoko dodano vrednostjo;

  9. vpliv na spremembe zakonodaje, sodelovanje združenj pacientov in njihovih zvez pri pripravi in sprejemanju vseh sistemskih zakonov, akcijskih načrtov, pravilnikov in smernic;

  10. sodelovanje med vsemi deležniki, od sodelovanja med društvi različnih in tudi istih bolezni, do sodelovanja z drugimi deležniki, z vsemi bolnišnicami, zdravstvenimi domovi, zvezami, zbornica, do vseh državnih organov in agencij, ter tudi mednarodno sodelovanje

  11. mednarodno sodelovanje z združenju pacientov v drugih državah, zlasti sosednjih, kakor tudi združenji pacientov v okviru EU in drugod po svetu;

  12. stiki s pacienti ter uporabniki zdravstvenih in socialno varstvenih storitev ter splošno javnostjo zaradi pospeševanja zdravega načina življenja in zdrave prehrane, uresničevanja z zakoni in drugimi akti določenimi pravic pacientov in uporabnikov zdravstvenega in socialnega varstva.

Aktivnosti in merljivi cilji

1.     Delovne skupine – za strateška področja

Aktivnost 1: V letu 2024 bomo nadaljevali delo DSDE, hkrati pa bomo začeli delo na preostalih dveh stebrih: DSKV – Delovna skupina za  kakovost in varnost in DSOO – Delovna skupina za osveščenost in opolnomočenje.

Merljivi cilj 1: DSDE nadaljuje z zastavljenimi aktivnostmi da do 30.6.priprava projektne naloge za uvedbo vseh 7 ukrepov, do 31.12. uvedba vsaj 3 od 7 ukrepov ter identificira nujne dodatne ukrepe glede na novonastale situacije in že znano problematiko, DSKV – imenovanje skupine in priprava naših predlogov za uresničevanje Strategije kakovosti in varnosti pacientov v Sloveniji 2022-2031, ter predloga MZ, ZZZS in NIJZ za uvedbo NaVTeZ za prvo diagnozo, DSOO – imenovanje skupine.

Aktivnost in cilj #1 v 2024 in 2025: DSDE in OVK bosta svoje delo nadaljevala.

DSDE bo v pričetku leta pripravi Stališča 2024, v katerih bo javnosti poročala o napredku pri področjih, ki jih je naslovila pred letom dni. Ob tem bo izpostavila dobro sodelovanje z medresorsko skupino, osvežila seznam ukrepov, ter napovedala izvedbo večine ukrepov v letu 2024. ZOPS bo sodelovala pri pripravi zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o pacientovih pravicah.

ZOPS bo sodelovala pri sprejemu zakona o kakovosti in varnosti z MZ ter v zakonodajnem postopku uveljavljala svoje predloge in pripombe glede ustrezne ureditve kakovosti in varnosti s ciljem zmanjšanja števila smrti in napak ter preprečljivih dogodkov v zdravstvu, kakor tudi zmanjšanja škode, povzročene z napakami in preprečljivimi škodljivimi dogodki.

Organizirala bo predstavitev zakona o kakovosti in varnosti vsem članicam ZOPS.

Ob Svetovnem dnevu varnosti pacientov 17. septembra 2024 bo ZOPS organizirala »teden varnosti pacientov«.

Tokom 2024, še bolj pa v 2025 se bomo usmerili tudi v večjo uporabo podatkov pri upravljanju zdravstvenega sistema. Danes ne vemo, koliko nas stanejo posamične bolezni in razvoja zdravstva ne načrtujemo prediktivno, ne znamo pokazati, kako bi z večjim poudarkom na preventivnih in zgodnjih diagnostičnih intervencijah (presejalni programi), ter na večji povezanosti z vzpodbujanjem navad zdravega življenjskega sloga (prehrana, gibanje, druženje, zdravo okolje) dosegli javno zdravstvene premike. Iniciativa bo del premika v smeri uveljavitve plačevanja po izidih, oziroma Na vrednosti temelječe zdravstvene obravnave (NaVTeZ) in merjenja izidov ter izkušenj pri pacientih (PROMs in PREMs).

ZOPS bo vzpostavila Odbor za izobraževanje in opolnomočenje, program izobraževanj bo razširjen, najbolj računamo na nadaljevanje izobraževanj s pomočjo tutorjev, s ciljem izobraziti 4.000 članov društev.

V sodelovanju z EUPATI bomo omogočili izobraževanje v programu zagovorništva pacientovih pravic izbranim članom ZOPS v 2024, s ciljem vzpostavitve izobraževanj za vse zainteresirane bodoče zagovornike pacientovih pravic v letu 2025.

Specifični projekti v letu 2024*:

  • organizirali bomo predstavitev spremljanja izkušenj pacientov na področju zdravljenja na podlagi programa PROMs in PREMs ter sodelovala pri vzpostavitvi spletne platforme MZ s podatki o varnosti pacientov.

  • skrajšanje čakalnih dob pri nabolj tveganih stanjih

  • izboljšanje sistema rehabilitacije

  • uvedba medicinsko predpisanih diet v bolnišnice in šole

  • uveljavitev telemedicinskih storitev: Telekap

  • zagotavljanje enakopravne vključenosti otrok z boleznimi v šolah

  • uvajanje novih tehnologij v zdravstvo (HTA)

  • zagotovitev varne in dostojanstvene obravnave uporabnikov v psihiatričnih ustanovah

 

Specifični projekti v letu 2025:

  • uveljavitev telemedicinskih storitev

  • vzpostavitev podatkovno usmerjenega načrtovanja javno zdravstvenih storitev

  • širitev presejalnih programov

  • čakamo predloge društev

     

* v sodelovanju s sekcijami ali posamičnimi društvi

 

2.     Odbori – za strokovne teme

Aktivnost 2: V letu 2023 bo Odbor za zakonodajo in pravno pomoč pacientom (OZZPPP) pričel z rednim delovanjem, vzpostavili pa bomo še odbor za medicino in zdravstveno nego z vključenimi zdravniki, sestrami in farmacevti, ter odbor za stike z javnostjo z udeležbo novinarjev, strokovnjakov za odnose z javnostmi, ter tržnikov.

Merljivi cilji 2: Vložili bomo vsaj 2 zakonska predloga (predvidoma: Spremembe in dopolnitve ZpacP in Zakon o kakovosti in varnosti), ob pričakovanem večjem pripomb in predlogov k drugim zakonskim predlogom, odbor za medicino in zdravstveno oskrbo bo pripravil svoj temeljni dokument o vključenosti pacientov, odbor za stike z javnostjo pa bo oblikoval strategijo stikov z javnostmi.

Aktivnost in cilj #2 v 2024 in 2025: na področju zdravstvene zakonodaje bo ZOPS sodelovala pri pripravi nove zdravstvene zakonodaje:

Ustanovili bomo strokovni svet za medicino in zdravstveno oskrbo (SSMZO). Njegove naloge bodo posvetovalne narave, zlasti za področja, kjer se medicina in zdravstvena oskrba za svoj napredek in razvoj morata posvetovati s pacienti. V SSMZO bodo povabljeni tisti predstavniki stroke, ki so najbolj uspešni pri uvajanju in zagotavljanju naprednih terapij, ter obenem skrbijo za široko dosegljivost oskrbe vsem skupinam pacientov.

Ustanovili bomo pacientski novinarski klub (P-NK), v katerega bomo povabili ključne novinarje in urednike, ter predstavnike za stike z javnostmi iz posameznih organizacij zdravstvenega sistema. Bistvo delovanja P-NK bo izobraževanje s področja zdravstvenih in pacientskih tem z druženjem.

Specifični projekti v letu 2024 in 2025 po posamičnih strokovnih odborih:

OZZPPP:

  • Sprejem zakona o kakovosti in varnosti z ustanovitvijo agencije za kakovost in varnost in pričetkom delovanja le te do 1.1.2025

  • priprava Zakona o nekrivdni odškodnini, lahko s "posvojitvijo" predloga ZZS iz 2019, z namenom pospešitve reševanja pritožb skozi ločitev pravno odškodninskih postopkov od postopkov za učenje iz napak

  • delovanje za izvzem zdravniške napake iz kazenskega zakonika, da omogočimo poročanje o napakah

  • Zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju (na kratko opisati namen)Zakon o zdravstveni dejavnosti (na kratko opisati namen)Zakon o zdravniški službi  (na kratko opisati namen)

SSMZO:

  • pomoč pri uveljavljanju pilotnih projektov za NaVTeZ

  • spremljanje dela OZZPPP, OVK in DSDE, ter drugih delovnih teles kot posvetovalno telo

  • sodelovanje pri SDVP 17. septembra 2024 in 2025

P-NK:

  • oblikovanje programa tematskih srečanj s sproščenim, a hkrati v zadostni meri poglobljenem predavanju na temo komuniciranja zdravstvene problematike

  • nastop na konferenci o odnosih z javnostmi ali kongresu novinarske stroke

  • v letu 2025 širitev na mednarodno raven

 

3.     Sekcije – za posamična tematska področja

Aktivnost 3: Odzvali se bomo na potrebe članov in ustanovili tiste sekcije, kjer bodo člani izkazali interes. Prva takšna bo Sekcija za duševno zdravje.

Merljvi cilj 3: Ustanovili bomo Sekcijo za duševno zdravje, ta se je že vključila v postopek spreminjanja zakona o duševnem zdravju, obenem se bo vključila tudi v sprejetje zakon o psihoterapiji. Omogočili bomo še delovanje na toliko tematskih področjih, kolikor bo potreb društev in bodo ustrezno podprta.

Aktivnost in cilj #3 v 2024 in 2025:  

Ustanovili bomo nekatere nove sekcije, predvidoma bodo to Sekcija za redke bolezni, Sekcija za presnovne bolezni in Sekcija za nevrološka obolenja.

Specifični projekti v letu 2024 in 2025 po posamičnih sekcijah:

Sekcija za duševne bolezni (SDušZ) bo:

  • nadaljevala svoje delo in sodelovala pri pripravi novega zakona o duševnem zdravju.

  • predlagali bomo zakonsko ureditev deinstitucionalizacije

  • predlagali bomo zakonsko ureditev uporabe  prisilnih ukrepov v psihiatričnih in socialno varstvenih ustanovah, kakor tudi pravnih pogojev pridržanja oseb v teh ustanovah

  • sodelovali bomo pri pripravi in sprejemu zakona o psihoterapevtski dejavnosti

  • pričeli bomo s pripravo zakona o skrbništvu skupaj z drugimi deležniki

Sekcija za presnovne bolezni (SPresB) bo:

  • delovala pri uveljavitvi medicinsko predpisanih diet v bolnišnice in šole, z prvimi vzorčnimi kuhinjami v letu 2024, ter z doseganjem 10% bolnišnic in 5% šol v 2025

  • vplivala na sprejem študijskega programa o medicinsko predpisanih dietah na obe Univerzi, na osnovi že pripravljenega programa

  • dosegla priznanje potrebe statusa odraslih s presnovnimi boleznimi

  • delovala pri uvajanju medicinsko predpisanih diet izven zdravstva

Sekcija za redke bolezni (SRedB) bo:

  • povezala majhna društva, starše in paciente za redke bolezni

  • v letu 2024 pomagala pri nastanku pravilnika o nerutinsko pripravljenih zdravilih za uveljavitev uredbe o naprednih zdravilih

  • vzpodbudila nastanek in širitev, ter tudi poenotenje registrov za redke bolezni

  • pomagala pri pričetku novih kliničnih raziskav o novih zdravilih

  • sodelovala z razvijalci novih zdravil za redke bolezni

  • sodelovala z obstoječimi registri, kliniki in organizacijami pri uporabi že obstoječih podatkov za pospešitev razvoja novih zdravil

  • vzpostavila mednarodna sodelovanja, recimo z organizacijo Eurordis

 

4.     Partnerstva – z različnimi deležniki

 

Aktivnost 4: Dogovor o sodelovanju bomo v letu 2023 ponudili tudi drugim deležnikom, naprimer: Slovenskemu zdravniškemu društvu, Nacionalnemu svetu invalidskih organizacij Slovenije, Zbornici za zdravstveno in babiško nego, Zastopnikom pacientovih pravic, Ministrstvu za zdravje, NIJZ, ZZZS in zavarovalnicam, Združenju zdravstvenih zavodov Slovenije, Lekarniški zbornici, Javni agenciji za zdravila in medicinske pripomočke in podobno, farmacevtom, zbornici MedTech. Nadaljevali bomo v letu 2022 pričeto mednarodno sodelovanje.

Merljivi cilj 4: Skupaj želimo realizacijo (skupne projekte) pri sodelovanju z Zdravniško zbornico, ter podpis še vsaj 3 novih partnerstev z drugimi deležniki. Cilj ni zgolj podpisovanje izjav, ampak konkretno skupno delo.

Aktivnost in cilj #4 v 2024 in 2025: K sodelovanju bomo povabili še NIJZ, ZZBNS, odzvali se bomo na predloge za sodelovanje, če jih bo podala še katera ustanova. Pri obstoječih bomo poskrbeli za vzpostavitev rednega dela in sodelovanja.

Včlanili se bomo v CNVOS.

Število članov konce leta 2023 znaša 38, v letu 2024 bomo to povečali na 50. V letu 2025 pa na 55.

 

Specifični projekti v letu 2024 in 2025:

  • Razširili bomo tudi mednarodno sodelovanje.

  • Sodelovali bomo na naslednjem CEE Forumu,

  • pričakujemo potrditev članstva EPF,

  • včlanili se bomo v Pharmaledger, ECHAlliance, Eurordis in druge

 

5.     Vključitev v svete zavodov

Splošno razširjeno načelo "Nič o nas brez nas" bomo uveljavljali s sodelovanjem tudi pri upravljanju organizacij. Vključitev pacientov je nujna tako pri velikih sistemskih organih (MZ, ZZZS in NIJZ), kot pri čisto vsaki bolnišnici in zdravstvenem domu. Vsaka izmed teh organizacij bi morala imeti vsaj v posvetovalni, če ne celo v nadzorni vlogi paciente, pri čemer ti ne smejo biti imenovani s strani nekaterih sistemskih organov (ZZZS pogosto predlaga svoje "paciente" v nekatere svete zavodov, drugje ni nobenih). Paciente v svete zavodov lahko imenujejo neodvisne organizacije, naprimer ZOPS ali njeni člani.

Aktivnost 5: ZOPS in njeni člani bo predlagali oziroma imenovali predstavnike društev v svete javnih zavodov pri vseh deležnikih ali deležniških skupinah. Obenem bomo MZ predlagali oblikovanje stalnega Sosveta organizacij pacientov kot posvetovalnega organa ministra.

Merljivi cilji 5: predstavniki pacientov bodo imenovani vsaj v 15 svetov bolnišnic ali zdravstvenih domov. Obenem bomo dosegli imenovanja v svete ali ustrezne posvetovalne organe (sveti pacientov) vsaj še pri treh ključnih deležnikih v zdravstvenem sistemu, vključujoč MZ, NIJZ, ZZZS, zavarovalnice, JAZMP, ZZS in druge.

Aktivnost in cilj #5 v 2024 in 2025: Predlagali bomo novo zakonsko ureditev upravljanja javnih zdravstvenih zavodov zaradi zagotovitve ustrezne udeležbe predstavnikov pacientov v svetih javnih zdravstvenih zavodov (predlog 1/3 udeležba).

Organizirali bomo usposabljanje za člane svetov javnih zdravstvenih zavodov iz vrst članov ZOPS.

Vsem občinam bomo predlagali vključitev predstavnikov pacientov, invalidov in upokojencev v svete vseh zdravstvenih domov, bodisi v neformalne ali formalne oblike sodelovanja ter ustanovitev sosvetov pacientov pri vseh zdravstvenih zavodih.  

Skladno z dogovorom o sodelovanju bomo na MZ oblikovali Sosvet pacientov, ki bo pričel delovati v letu 2024.

Cilj je, da v letu 2024 vsaj v 15 zavodih dosežemo članstvo v svetih zavodov, še v 15 zavodih pa naj se vzpostavi vsaj neformalno a redno sodelovanje.

V letu 2025 želimo članstvo v svetih zavodov povečati na 23, ter skupaj v vsaj 45 zavodih doseči vsaj neformalno, a redno sodelovanje.Specifični projekti v letu 2024 in 2025:

  • 11. junija bomo izvedli posvet z občinami o nujnosti sodelovanja na lokalni ravni

  • vsako drugo sredo bo ZOPS obiskala posamično regijo, v kateri se bo srečevala z lokalnimi društvi, zdravstvenimi domovi, bolnišnicami in občinskimi predstavniki

6.     Stiki z javnostmi

Podlaga za dobre stike z javnostmi je priprava strategije. Najmanj, kar je za to potrebno, je uskladitev stališč z našimi člani. Zgled za to so Stališča DSDE, v novembru sta bila tu še primer nastopna na Odboru za zdravstvo v Državnem zboru, ter oddaja pripomb na spremembe zakona o duševnem zdravju. V letu 2024 bomo vzpostavili redne stike s strokovnimi in laičnimi javnostmi.

Aktivnost 6a: Prva javnost, ki jo naslavljamo so naša društva. V prvih dveh mesecih in pol smo opravili obiske pri 12 društvih, cilj je, da je aktivnost obiskovanja poteka dovolj intenzivno, da je mogoče vsakemu članu zagotoviti vsaj 1 obisk predsedstva in/ali ekipe ZOPS na njihovem sedežu na leto.

Merljivi cilj 6a: obiskati minimalno 80% vseh društev, oziroma nuditi 100% vsem društvom možnost obiska.

Aktivnost in cilj #6a v 2024 in 2025: potrebno je doseči stik in dejansko sodelovanje z vsemi društvi, vzpodbujati je potrebno medsebojno sodelovanje med društvi, tudi izven ZOPS in z drugimi civilnodružbenimi organizacijami.

 

Aktivnost 6b: Vzpostaviti je potrebno reden stik z novinarji. Redno se bomo odzivali na novinarska vprašanja.

Merljivi cilj 6b: Organizirali bomo vsaj 4 novinarske konference.

Aktivnost in cilj #6b v 2024 in 2025: aktivnost ohranjamo, utrjujemo odnose z novinarji in uredništvi, v Pacientskem novinarskem klubu želimo uvesti briefinge kot prijeten način za strokovno usposabljanje vseh vpletenih

Aktivnost 6c: Komunicirati moramo tudi s splošno javnostjo. Za ta namen bomo vzpostavili novice na spletni strani, na novice se bo mogoče tudi prijaviti na t.i. seznam za pošiljanje. Odpiranje kanalov na družabnih omrežjih bomo vzpostavili v odvisnosti od razpoložljivih virov. Med novicami bomo povzemali tudi novice naših članov.

Merljivi cilj 6c: Vzpostavili bomo spletno stran za novice, vzpostavili bomo redno periodo objav (predvidoma najmanj 1x na 2 tedna), skupaj ne manj kot po 4 novice na periodo objav.

Aktivnost in cilj #6c v 2024 in 2025: Prenoviti spletno stran ZOPS z redno objavo informacij o delu članic ZOPS in ZOPS. Predlagali bomo RTV SLO vzpostavitev redne radijske oddaje Glas pacienta in uvrstitev redne oddaje Zdravje v novo programsko shemo TV Slovenija. Vzpostaviti je potrebno redno obveščanje in vključevanje v komuniciranje društev, vključno s povezovanjem društvenih glasil.

Specifični projekti v letu 2024 in 2025:

  • popis vseh medijev, revij, družabnih medijev članic ZOPS

  • uporaba medijev društev pri najavi in spremljanju SDVP 2024 in 2025

 

7.     Financiranje

Za zagotavljanje delovnih pogojev bomo redno delali na pridobivanju sredstev, bodisi donacij in sponzorstev, projektnih sredstev, ali sredstev iz tržne dejavnosti. Vsakršna pridobljena sredstva bomo preverjali ne le pravnoformalno, ampak tudi glede skladnosti, kot to narekuje naš Kodeks skladnosti.

Aktivnost 7: V tem trenutku še ni mogoče zagotoviti zadostnih sredstev za delovanje v celotnem letu 2023 glede na zgoraj predlagani program. Lahko pa zagotovimo, da bo sredstev dovolj za kritje stroškov za okvirno 3 mesece vnaprej.

Merljivi cilj 7: Do sredine leta 2023 je potrebno zagotoviti kritje za prihodnjih 6 mesecev delovanja vnaprej.

Aktivnost in cilj #3 v 2024 in 2025: Zagotoviti je potrebno nove vire financiranja, okrepiti pritok donacij in sponzorstev, pridobiti nadaljevanje tutorskega projekta pri MZ, pridobiti vsaj en EU projekt, pridobiti status organizacije, ki deluje v javnem interesu, pričeti izplačevati sejnine in potne stroške članom delovnih teles, pridobiti sejnine in potne stroške za sodelovanje v delovnih telesih drugih organov.

Društvom je potrebno pomagati pri njihovem pridobivanju sredstev.

Pripraviti je potrebno pogoje za ureditev sistemskega financiranja društev in ZOPS v letu 2025.

Specifični projekti v letu 2024 in 2025:

  • izvedba partnerskega dogodka v februarju, podelitev zahval za minulo leto, predstavitev poročila za minulo leto in načrtov za prihodnje

  • vsaj 2 kampanji na leto za pridobivanje sredstev, ciljano na podjetja iz različnih industrij, zlasti izven zdravstva

Štefanija L. Zlobec

7.februar 2024